kolekcjonersurowcow

Niezależny i multimedialny blog o inwestycjach egzotycznych.

ENERGIA – Jak więcej zaoszczędzić z gazem ziemnym?

with one comment

Długa i mroźna zima zawsze owocuje naszym zwiększonym zainteresowaniem wysokością rachunków za ogrzewanie. Najczęściej zastanawiamy się, czy można je jakość zmniejszyć.

Aby obniżyć rachunki wcale nie musimy radykalnie zmniejszać temperatury. Nowoczesne instalacje grzewcze pozwalają oszczędzać bez zmniejszania cieplnego komfortu. Już teraz dostępne są duże możliwości oszczędzania w ogólnie stosowanych instalacjach grzewczych zasilanych gazem ziemnym. Dzięki kilku prostym zabiegom ogrzewanie może być jeszcze bardziej opłacalne.

Gaz ziemny znakomicie nadaje się do oszczędnego ogrzewania. Paliwo jest znacznie tańsze od oleju opałowego. W przeciwieństwie do prądu elektrycznego kosztuje całą dobę tyle samo bez potrzeby wyczekiwania na tańszą taryfę. Nie ma konieczności zakupu opału na zapas, gaz ziemny jest cały czas dostępny z sieci.

W przypadku gazu nie ma również przykrej konieczności wcześniejszego rozpalania pieca – większość kotłów gazowych działa bezobsługowo dzięki zastosowanej w nich automatyce. To właśnie automatyka daje szansę na osiągnięcie największych oszczędności.

Ustaw temperaturę

Zamiast sterować temperaturą za pomocą termostatów na grzejnikach, lepiej zastosować pokojowy regulator temperatury. Cena najtańszych regulatorów zaczyna się od około 100 zł. To niedrogie urządzanie spowoduje, że piec będzie zużywał gaz tylko wtedy, kiedy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej wartości określonej przez użytkownika.

Co więcej, temperaturę będzie można ustawić precyzyjnie, z dokładnością do 1°C – co bardzo trudno osiągnąć za pomocą termostatów. Dlaczego ma to takie znaczenie? Każdy stopień się liczy! Zmniejszając temperaturę o 1°C, np.: z 22°C na 21°C, oszczędzimy do 6% zużywanego do tej pory gazu ziemnego. Różnicę trudno wyczuć, ale łatwo zauważyć na rachunku!

Regulator pokojowy daje jednak znacznie większe możliwości. Pozwala zaprogramować całe okresy oszczędzania. Co to oznacza w praktyce? W mieszkaniu nie musi panować taka sama temperatura cały czas. W nocy bez problemu można ją obniżyć nawet o kilka stopni, a w dzień, kiedy jesteśmy w pracy czy w szkole, również. Kiedy spojrzymy na problem oszczędzania energii w ten sposób, to okaże się, że wyższej temperatury potrzebujemy tylko przez kilka godzin dziennie. Wystarczy tylko raz na regulatorze pokojowym zaprogramować, w jakich godzinach system ma produkować więcej ciepła, a w jakich chcemy oszczędzać, aby resztę zrobił za nas regulator i kocioł. Fachowcy obliczają, że ustawienie okresów oszczędniejszego grzania pozwala zmniejszyć ilość zużywanego gazu nawet o 20%.

Nie trać ciepła!

Kolejne oszczędności można uzyskać dzięki oszczędzaniu ciepła. Nie chodzi tu tylko o ocieplenie ścian i stropów czy wymianę okien, choć i w tym przypadku skala osiągniętego zysku będzie bardzo widoczna. Największe oszczędności można jednak uzyskać za pomocą prostych zabiegów w rodzaju: odpowiedniego wietrzenia i właściwej konserwacji instalacji grzewczej.

Jak zmniejszyć rachunki za gaz jeszcze tej zimy? Najlepiej oszczędzając grosz do grosza – małe oszczędności sumują się w duże sumy. Poniżej prezentuję kilka prostych recept na skuteczne oszczędzanie energii i pomniejszenie rachunków:

 • Wietrz szybko, ale skutecznie. Zamiast zostawiać lekko uchylone okno – lepiej zamknąć termostaty grzejnikowe, otworzyć szeroko okna, wpuścić świeże powietrze, zamknąć okna, otworzyć termostaty ponownie.
 • Unikaj strat ciepła przez okna. Uszczelnienie okien i drzwi oraz zainstalowanie przy drzwiach wejściowych wiatrołapu także pozwala zachować cenne ciepło. Jeżeli okna są starsze – można zmniejszyć nieco ucieczkę ciepła przez szyby prostym zabiegiem – opuszczaniem rolet, żaluzji oraz zasłon po zmroku.
 • Regularny serwis. To się opłaca. Aby zapewnić optymalne funkcjonowanie, systemy grzewcze powinny być raz do roku sprawdzane oraz czyszczone przez fachowca. Zaleca się kontrolę urządzeń bezpośrednio przed sezonem grzewczym, szczególnie gdy przez lato kocioł służył tylko do podgrzewania wody. Częste uruchamianie palnika mogło go zanieczyścić. Zanieczyszczony palnik nie funkcjonuje wydajnie i zużywa więcej gazu.
 • Odpowietrz kaloryfery raz w roku. Jeżeli z kaloryferów dochodzi odgłos bulgotania lub inne hałasy – prawdopodobnie są zapowietrzone. Może to spowodować zwiększenie kosztów ogrzewania nawet o 10%. Odpowietrzanie można przeprowadzić samodzielnie lub z pomocą instalatora. Pamiętaj, aby podczas odpowietrzania uzupełnić wodę w układzie centralnego ogrzewania do ciśnienia zalecanego przez producenta kotła.
 • Unikaj tłumienia ciepła. Nie zasłaniaj grzejników zasłonami, firanami, obudową etc. Jeżeli pomiędzy ścianą a grzejnikiem zamontujesz ekrany odbijające ciepło do wewnątrz, możesz zaoszczędzić nawet do 3-4 % kosztów ogrzewania.
 • Zadbaj o optymalne nawilżenie powietrza. Wilgotne powietrze sprawia wrażenie cieplejszego niż suche, jest zdrowsze i zapewnia lepsze samopoczucie. Jak dbać o właściwą wilgotność: używaj nawilżaczy albo postaw w pokoju kilka doniczek z kwiatami – rośliny podwyższają wilgotność powietrza.
 • Oszczędzaj ciepłą wodę – weź prysznic zamiast kąpieli w wannie! Za każdym razem oszczędzisz połowę ciepłej wody! Co ważne – oszczędzasz w ten sposób i gaz, i wodę!
 • Podłącz ciepłą wodę do pralki i zmywarki. Oszczędzisz w ten sposób energię elektryczną do podgrzewania. W czteroosobowej rodzinie ta oszczędność może sięgnąć nawet 30% rachunku za elektryczność rocznie!
Źródło: http://www.puls.ctinet.pl, Ryszard Romanowski
Reklamy

Written by kolekcjonersurowcow

27 października 2011 @ 17:24

Jedna odpowiedź

Subscribe to comments with RSS.

 1. Mi kiedyś strasznie długo się grzało w domu właśnie dlatego że miałam dużo kaloryferów pozasłanianych firankami, teraz mam żaluzje i różnica jest duża

  Lida

  23 października 2016 at 14:04


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: