kolekcjonersurowcow

Niezależny i multimedialny blog o inwestycjach egzotycznych.

Aukcje dzieł sztuki – czyli jak zostać Marszandem

2 Komentarze

Polski rynek aukcyjny w odróżnieniu od zachodnich standardów różni się przede wszystkim systemem pobierania prowizji. W Polsce większą prowizję płacą sprzedający, odwrotnie niż na zachodzie. System ten wynika z polskiej legislacji, która w znacznie większym stopniu ogranicza wywóz dzieł sztuki starszych niż 55 lat, przez konieczność uiszczenia opłaty w wysokości 25% procent wartości danego dzieła sztuki.

Sprzedaż w domach aukcyjnych dzieł sztuki i antyków prowadzona jest w formie publicznej sesji aukcjnej, a jej przebieg regulują przepisy miejscowego prawa, wewnętrzne regulaminy danego domu aukcyjnego i ustalony obyczaj. Punktem wyjścia jest zwykle cena minimalna przedmiotu, od której zaczyna się licytacja, czyli zgłaszanie przez potencjalnych nabywców coraz wyższej ceny za oferowany towar. Zakupu dokonuje podmiot, który w ramach licytacji zaproponuje najwyższą cenę. Taki sposób przeprowadzania aukcji nazywany jest aukcją angielską. Natomiast w systemie holenderskim cena obiektu jest stopniowo obniżana, a nabywcą staje się ten, kto pierwszy zaakceptuje proponowaną cenę. Istnieje także system Vickreya, w którym nabywcą zostaje ten, kto w zamkniętej kopercie zaoferował najwyższą cenę, ale płaci on drugą pod względem wielkości zaoferowaną kwotę. Przed wystawieniem przedmiotu na aukcję, każdy towar, który został zakupiony przez dom aukcyjny lub wzięty w komis, jest wyceniany przez rzeczoznawców domu aukcyjnego. Uzyskuje certyfikat autentyczności. Następnie przedmiot jest zamieszczany w katalogu i publicznie prezentowany potencjalnym nabywcom. Przedmiotem zainteresowania nabywców biorących udział w aukcjach są nie tylko obrazy, ale również książki, manuskrypty, porcelana, znaczki, meble, butelki wina, monety, itp.

Kolebką handlu dziełami sztuki jest Londyn, gdzie w 1744 roku księgarz S. Baker rozpoczął sprzedaż książek na licytacji. Założona przez niego firma znana obecnie jako Sotheby’s Holdings Inc. specjalizowała się do I wojny światowej w aukcjach książek i manuskryptów, po czym rozszerzyła działalność na pozostałe gałęzie sztuki (m.in. słynne aukcje malarstwa impresjonistów). Sotheby’s jest obok domu aukcyjnego Christie’s – jednym z dwóch największych pod względem renomy i obrotów domów aukcyjnych. Posiada głównie biura w Londynie i Nowym Jorku oraz wiele domów aukcyjnych na całym świecie. Dom aukcyjny Christie’sa (pełna nazwa Christie, Manson & Woods Ltd.) powstał w 1766 roku także w Londynie, posiada oddziały na całym świecie i jest obecnie spółką akcyjną. W 1990 roku Christie’s sprzedał na aukcji Portret doktora Gacheta V. van Gogha za 82,5 mln dolarów.

Reklamy

Written by kolekcjonersurowcow

14 sierpnia 2011 @ 16:25

Komentarze 2

Subscribe to comments with RSS.

  1. Wrzuć coś jeszcze o aukcjach. Fajnie się czyta, a filmik bomba.

    Gość

    16 sierpnia 2011 at 08:35

  2. Film extra i super wyjaśnienia, mało kto samą nazwę Marszand zna.

    ArMani

    7 stycznia 2014 at 13:36


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: