kolekcjonersurowcow

Niezależny i multimedialny blog o inwestycjach egzotycznych.

Kanadyjski złoty liść klonu największą złotą monetą świata

with one comment

Kanadyjski złoty liść klonu to największa złota moneta. Ma średnicę około 53 cm, grubość około 3 cm, waży 100 kg, jest zrobiona ze złota najwyższej próby 99,999 % i ma nominał 1 milion dolarów kanadyjskich. Jest jedną z pięciu takich monet istniejących na świecie. Awers monety przedstawia wizerunek królowej Elżbiety II, na rewersie widnieje zaś narodowy symbol Kanady – liść klonowy. Nominał monety jednak nie pokrywa się z rzeczywista wartością. Metal, potrzebny do jej wykonania jest wart około 2 milionów dolarów. W tym przypadku nie bez znaczenia jest jednak aspekt promocyjny dla mennicy. Informacja o tym wyjątkowym produkcie obiegła cały świat. 100 kilogramówka ma również zachęcić kolekcjonerów do zakupu nowej serii złotych monet 1 uncjowych „Liść Klonu” o nominale 200 dolarów, które są kopiami swojej „wielkiej siostry”
Moneta pierwszy raz została pokazana 3 maja 2007 roku w Ottawie w Kanadzie. Właścicielami monet została królowa Elżbieta II, austriacka firma inwestycyjna AvW Invest, dwóch anonimowych inwestorów z Dubaju ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, i jeden anonimowy inwestor o nieznanym miejscu zamieszkania.
Firma AvW Invest w obliczu bankructwa sprzedała monetę 25 czerwca 2010 roku na aukcji w Wiedniu w Austrii w domu aukcyjnym Dorotheum. Kupcem została hiszpańska firma ORO Direct handlującą metalami szlachetnymi. Cena osiągnęła pułap 3,27 miliona euro.

Poprzedni rekord należał do monety „Big Phil” o nominale 100 tys. euro i wadze 31 kg, która została wyprodukowana w ilości 15 sztuk przez mennicę austriacką w 2004 roku oddająca honor orkiestrze Wiener Philharmoniker (Filharmonicy Wiedeńscy).

Reklamy

Written by kolekcjonersurowcow

13 sierpnia 2011 @ 18:04

Jedna odpowiedź

Subscribe to comments with RSS.

  1. Świetny artykuł. Od dawna zbieram monety, ale nigdy nie słyszałam o tak dużej monecie. Ach gdyby mieć taką jedną w kolekcji, albo dwie 🙂

    iwona

    14 sierpnia 2011 at 09:59


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: