kolekcjonersurowcow

Niezależny i multimedialny blog o inwestycjach egzotycznych.

Krugerrand – uncja najpopularniejszej monety inwestycyjnej

leave a comment »

Krugerrandy bite są ze złota w mennicy południowoafrykańskiej od 3 lipca 1967 roku. Początkowo dostępne były tylko monety zawierające dokładnie jedną uncję trojańską (toz – ang. troy ounce), czyli 31,1035 g, czystego złota. Od 1980 roku bite są również monety o wadze 1/2, 1/4 i 1/10 uncji. Krugerrandy są prawnym środkiem płatniczym w RPA, jednak obecnie nie są używane jako waluta. Są głównie wykorzystywane jako lokata kapitału (jako wygodniejsze od sztabek złota) oraz jako monety kolekcjonerskie. Z powodu polityki apartheidu wwóz krugerrandów do wielu krajów był zabroniony w latach 70. i 80.

Nazwa krugerrand pochodzi od nazwiska Paula Krugera, prezydenta Republiki Południowoafrykańskiej w latach 80. i 90. XIX wieku oraz łańcucha górskiego Witwatersrand w okolicach Johannesburga, zbudowanego głównie z bogatych w kruszce złota kwarcytów – z tego rejonu pochodzi niemal 40% złota wydobytego dotychczas w historii na całym świecie. Rand to również nazwa waluty RPA.

Krugerrandy bite są ze złota 22-karatowego (pierwszej próby – 916) złota z niewielką domieszką miedzi (8,333%) w celu zwiększenia twardości i zabezpieczenia przed zarysowaniem i ścieraniem. Ponieważ zawierają dokładnie jedną uncję (lub odpowiednio 1/2, 1/4 lub 1/10 uncji) złota, ich rzeczywista masa jest odpowiednio większa.

Awers monety przedstawia popiersie Paula Krugera, w otoku napis SUID AFRIKA w języku afrikaans i SOUTH AFRICA po angielsku, na rewersie umieszczono wizerunek antylopy springbok, narodowego symbolu Południowej Afryki, rok emisji, nominał i zawartość złota (również w obu językach).

W Polsce monetę 1 oz możemy kupić w cenie około 5.700 zł/szt. Szacuje się, że w chwili obecnej, w postaci Krugerrandów, krąży po świecie około 46 milionów uncji złota.
Na wspomnianych 46 milionów Krugerrandów obecnie na świecie przypada jedynie 356,629 monet w odmianie “proof”, a więc niespełna 1%. Podczas gdy większość emisji stanowią monety “zwykłe”, zdarza się że czasem mennica bije obok nich pewną ilość monet “specjalnych”. Różnią się one się od reszty specjalnie wysoką jakością wykończenia i noszą nazwę “proof”. O ile regularna emisja idzie w setki tysięcy egzemplarzy, seria “proofs” jest w skali roku niewielka – zazwyczaj około 10 tysiecy sztuk.

Written by kolekcjonersurowcow

12 sierpnia 2011 @ 15:29

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: