kolekcjonersurowcow

Niezależny i multimedialny blog o inwestycjach egzotycznych.

Krzysztof Komeda – 10 złotowa srebrna moneta wyróżniona tytułem „Najpiękniejszej monety świata”

leave a comment »

Wyemitowana w grudniu 2010r. przez Narodowy Bank Polski srebrna moneta z Krzysztofem Komedą została wyróżniona w międzynarodowym konkursie numizmatycznym „International Prize Vicenza Numismatica” 2011 specjalną nagrodą „Najpiękniejsza moneta świata”.
Jurorzy docenili „romantyczną siłę przedstawienia pianisty”. 10-złotową monetę o średnicy 32 mm, wadze 14,14 g, wybitą w 60 tys. egzemplarzy w serii „Polska muzyka rozrywkowa”, zaprojektowała Roussanka Nowakowska.

W dzień po ogłoszeniu w mediach informacji o wyróżnieniu, cena monety na jednym z portali aukcyjnych w godzinach pomiedzy 8.00-10.00 wzrosła o 20%. Nowa wyższa cena utrzymała się jednak tylko do godzin popołudniowych i ponownie osiągnęła cenę wyjściową na poziomie około 80 zł/szt. W sklepach numizmatycznych również nie było widać większych ruchów cenowych. Monetę bez problemów można było kupić w cenie około 85 zł/szt.
Wydaje się, że potencjalni inwestorzy wyszli z założenia, że wartość monety należy szacować według jej realnej wagi, czystości srebra oraz nakładu emisyjnego, a wyróżnienie monety podczas prestiżowego konkursu, nie jest wystarczającym powodem do zaangażowania większych środków pieniężnych w jej zakup. Czy mieli rację? Wkrótce się przekonamy.

Nie jest to pierwsze wydarzenie w historii krajowej numizmatyki. Pomimo spektakularnego sukcesu monety potencjali inwestorzy nie dostrzegli możliwości inwestycji. Zbliżoną sytruację jak z monetą Krzysztof Komeda mieliśmy w 2010r. ze srebrną monetą z wizerunkiem Czesława Niemena, która uzyskała miano najpiękniejszej monety świata.

W tym samym roku srebrna moneta ze szklanym rdzeniem „400. rocznica polskiego osadnictwa w Ameryce Północnej” została uznana za najbardziej zaawansowaną technologicznie monetę na świecie podczas międzynarodowej konferencji dyrektorów mennic w Canberze. Kilka lat wcześniej najpiękniejszą monetą obiegową globu w 2005 r. została polska dwuzłotówka przygotowana z okazji wystawy Expo w Japonii.

Srebrna moneta 10-złotowa, wyemitowana przez NBP w 2009 r. z okazji 70. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, została uznana za najbardziej inspirującą monetę na świecie w konkursie „Coin of the Year Award”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: