kolekcjonersurowcow

Niezależny i multimedialny blog o inwestycjach egzotycznych.

Filatelistyka – hobby czy inwestycja?

leave a comment »

Rynek znaczków pocztwowych wart jest 10 mld dol.  Uczestniczy w nim blisko 50 mln kolekcjonerów. W przypadku znaczków stopa zwrotu w ciągu mijającej dekady wynosiła średnio 6 – 7 proc. w skali roku. Jeżeli zdecydujemy się na inwestycję w znaczki musimy posiadać wiedzę z historii sztuki oraz z historii filatelistyki. W filatelistyce nie ma oficjalnego cennika, dlatego istnieje ryzyko, że kupując jakiś egzemplarz, nie sprzedamy go drożej, a nawet stracimy. Niezależnie od tego, czy znaczki sprzedaje się na aukcjach, czy w ramach transakcji bezpośrednich, zawsze istnieje ryzyko, że kupimy drożej niż uda nam się sprzedać. Najbardziej pożądane są te wersje znaczków, które są już ostemplowane lub z błędem.
Dobrym przykładem selektywnego inwestowania w znaczki jest przykład z serii znaczków „Ocaleni”. Z powodu błędu w jednym ze znaczków wszystkie arkusze tej emisji zostały wycofane z obiegu na przełomie lutego i marca 2011r. Przed wycofaniem blok znaczków kosztował 35zł. Obecnie na aukcjach internetowych cena bloku wynosi 70-80 zł.

Na Zachodzie niezwykle modne jest kolekcjonowanie autografów znanych osób. Rynek ten rozwija się bardzo dynamicznie. W latach 1997–2008 zyskał ok. 300 proc. W tym czasie po ponad 1000 proc. zyskały na wartości podpisy Andy’ego Warhola, Paula McCartneya, George’a Harrisona, Neila Armstronga i Fidela Castro.
W Polsce na aukcjach internetowych można kupić autografy znanych polskich piosenkarzy, aktorów średnio już od 5 zł do 25 zł, zagranicznych od 100 zł do 600 zł.
Najczęściej jednak autograf możemy otrzymać przesyłając prośbę do fan clubu gwiazdy. W odpowiedzi otrzymamy zdjęcie z upragnionym podpisem.

Written by kolekcjonersurowcow

11 sierpnia 2011 @ 22:54

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: